Zmiana standardu cyfrowej telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2

Już 28 marca część odbiorców cyfrowej telewizji naziemnej może zmagać się z pewnymi utrudnieniami w odbiorze, spowodowanymi przejściem na nowy system DVB-T2. Według harmonogramu pierwsze zmiany nastąpią w województwach południowo-zachodnich: dolnośląskie, lubuskie, opolskie.

Zmiana wiąże się nie tylko z utrudnieniami, ale przede wszystkim z wieloma korzyściami dla odbiorców. Przejście na nowy system umożliwi nadawcom nadawanie większej ilości kanałów, lub nadawanie dotychczasowych kanałów w lepszej jakości – HD. Technologia DVB-T2 umożliwia także nadawanie kanałów w formacie 4K, co pozwala wykorzystać potencjał najnowszych modeli telewizorów.

Aby przygotować się na zmianę systemu nadawania DVB-T2 należy sprawdzić jaki posiadamy obecnie odbiornik. Jeżeli jest to telewizor kupiony po 2015 roku, najprawdopodobniej jest to odbiornik przystosowany do nowego systemu. Jeżeli jednak posiadamy starsze modele telewizorów, bądź dekoderów DVB-T (np. zakupionych około 10 lat temu przy okazji przejścia z systemu analogowego na cyfrowy) trzeba będzie te odbiorniki wymienić (dekodery telewizyjne) lub dokupić do nich odpowiednie tunery DVB-T2 (starsze modele telewizorów).

 Harmonogram dla poszczególnych regionów przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 roku: województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
  • 25 kwietnia 2022 r.: województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • 23 maja 2022 r.: województwo małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie,
  • 27 czerwca 2022 r.: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie

Dodatkowe informacje