Kto po 15 marca nie będzie oglądał TVP1 i TVP2

Już wkrótce na pierwszym multiplexie cyfrowej telewizji naziemnej nastąpi mała rewolucja. 15 lutego TVP zwolni miejsce dla kanału TV Trwam przenosząc TVP Info na trzeci multiplex. Tego samego dnia pojawi się również nowy kanał dla dzieci - TVP ABC.


Jednak z wprowadzeniem nowych kanałów wiąże się pewna dość znaczna zmiana - zgodnie z zapowiedziami na stronie TVP.pl zdjęte zostaną kanały TVP1 i TVP2 w rozdzielczości standardowej, a stanie się to 15 marca 2014. Od tej pory oba kanały będą nadawane wyłącznie w rozdzielczości HD.


Jest to na pewno krok ku polepszeniu jakości nadawanych kanałów i być może w przyszłości wszystkie kanały DVB-T w Polsce będą nadawane w wysokiej rozdzielczości. Jednak dla wielu odbiorców takie posunięcie może wiązać się z nieprzewidzianymi i przykrymi skutkami.

Po pierwsze, kanały HD są zawsze trochę trudniejsze do odbioru. Mogą się pixelować i rwać jeśli nie mamy zbyt dobrego sygnału. Przy czym od 15 marca nie będziemy mogli już przełączyć na kanał SD i zadowolić się mniejszą ostrością obrazu, ale z bardziej płynnym odbiorem.

Niektórzy użytkownicy zupełnie stracą odbiór kanałów TVP1 i TVP2. Kto musi się martwić?

Posiadacze modułów przeznaczonych do konwertowania sygnału MPEG-2 na MPEG-4. Moduły takie kupowane były przez posiadaczy płaskich telewizorów kupionych kilka lat temu, które posiadały wbudowany tuner DVB-T jednak w standardzie MPEG-2. Moduły tego typu są modułami SD, dlatego niemożliwe będzie oglądanie za ich pomocą kanałów HD. Nie ma też możliwości ich przeprogramowania lub jakiegokolwiek przystosowania do rozdzielczości HD.

Posiadacze tunerów DVB-T SD. Były to pierwsze wprowadzone na polski rynek tunery DVB-T, które obsługiwały jedynie standard SD. Takim tunerem był na przykład Opticum FT16p. Jak rozpoznać czy tuner DVB-T jest tunerem HD czy SD? Tuner SD zazwyczaj nie ma wyjścia HDMI, choć mogły i takie modele pojawiać się w sprzedaży.

Posiadacze tunerów typu combo SD. Były to tunery satelitarne SD z wbudowanym tunerem DVB-T. Posiadacze takich odbiorników również nie odbiorą kanałów HD.

 

 


Czy powinni się martwić posiadacze telewizorów kineskopowych, którzy odbierają kanały naziemne za pomocą dodatkowych tunerów DVB-T?
Nie, jeśli te tunery odbierają w rozdzielczości HD. Większość tunerów dostępnych na rynku w momencie przechodzenia z sygnału analogowego na cyfrowy była zgodna z przepisami wymagającymi, aby były to odbiorniki HD. Tak więc przeważająca część użytkowników, która zakupiła tunery DVB-T w okresie "boomu" sprzedażowego tego sprzętu, posiada dekodery HD. Co prawda, posiadacze telewizorów kineskopowych nie będą faktycznie oglądać kanałów TVP1 i TVP2 w rozdzielczości HD lecz w SD, gdyż na tyle tylko pozwalają ich odbiorniki telewizyjne.
Dodatkowe informacje