JAK ODBIERAĆ DVB-T I DVB-T2?

Telewizję cyfrową naziemną możesz z powodzeniem odbierać za pomocą tej samej anteny, której dotąd używałeś do odbioru telewizji analogowej. Przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2 również nie spowoduje konieczności wymiany anteny. Jeżeli do tej pory odbierałeś telewizję naziemną bez żadnych zakłóceń, to nie powinno być powodu do wymiany instalacji. Jeżeli jednak antena nie zapewnia dobrego odbioru, warto zastanowić się nad kupnem nowej. Zanim to zrobisz, sprawdź czy aby na pewno zły obraz jest winą anteny, czy może jej nieprawidłowego ustawienia.

Musisz zwrócić uwagę na parametry odbioru w swojej okolicy i prawidłowo ustawić antenę. Po pierwsze, sprawdź kierunek odbioru czyli miejsce najbliższego nadajnika, aby poprawnie skierować antenę. Po drugie, sprawdź częstotliwość na której nadawane są multipleksy, w celu wybrania odpowiedniej częstotliwości w odbiorniku (dekoderze lub telewizorze) przy której będziesz próbował ustawić antenę tak aby uzyskać jak najlepszy sygnał. Po wykonaniu tej czynności możesz przeprowadzić wyszukanie kanałów. Po trzecie, im mocniejszy jest nadajnik w Twojej okolicy, tym większy jest jego zasięg. Na poprawność odbioru może mieć też wpływ ukształtowanie terenu, np. usytuowanie w dolinie, lub też przeszkody takie jak mocne zadrzewienie czy budynki. Warto sprawdzić też stan kabla antenowego, w przypadku uszkodzenia, to on może być powodem, dla którego nie odbierasz telewizji naziemnej.

Jeżeli okaże się, że Twoja stara antena nie zapewnia Ci dobrego odbioru, czy to ze względu na słabą moc sygnału czy też ukształtowanie terenu, możliwe, że będziesz zmuszony do zakupu nowej anteny o lepszych parametrach.Wybierając antenę, musisz pamiętać, że generalnie anteny zewnętrzne zapewniają lepszy odbiór niż anteny wewnętrzne. Jeśli jednak mieszkasz w miejscu gdzie dochodzi sygnał o dużej mocy, to możesz sobie pozwolić na estetyczną i wygodną w użyciu antenę wewnętrzną. W sytuacji gdy Twój dom znajduje się daleko od nadajnika zalecane jest zastosowanie anteny kierunkowej. Z kolei, przy trudnych warunkach odbioru (zadrzewienie, obniżenie terenu) warto zastosować wzmacniacze antenowe. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże wzmocnienie anteny może prowadzić do przesterowania sygnału i zakłóceń w odbiorze.

Do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej potrzebny jest również odbiornik telewizyjny wyposażony w tuner DVB-T, a po zmianie standardu, która nastąpi do końca czerwca 2022, również DVB-T2. Jeżeli posiadasz telewizor kineskopowy na pewno nie jest on przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej. Jeżeli posiadasz telewizor płaski (plazma lub LCD) również istnieje możliwość, że nie jest to telewizor przystosowany do odbioru DVB-T w Polsce. Jeżeli Twój telewizor został zakupiony po 2015 roku, to prawdopodobnie odbiera również kanały w standardzie DVB-T2.

Jeśli okaże się, że posiadasz telewizor nieprzystosowany do odbioru DVB-T2 wcale nie oznacza to, że musisz kupować nowy. Wystarczy, że dokupisz do swojego odbiornika zewnętrzny tuner DVB-T2 podłączany poprzez zlączę EURO lub HDMI. O konkretnych propozycjach przeczytasz w dziale SPRZĘT.

Dodatkowe informacje