PROBLEM #1: Obraz „pixeluje”, zrywa się lub zacina.

Jeżeli obraz „pixeluje” (na ekranie pojawiają się kwadraciki) lub zrywa się w większości przypadków nie jest to wina ani Twojego telewizora ani tunera, lecz zbyt słabego sygnału do nich dostarczonego. Często „pixelującemu” obrazowi towarzyszy chwilowy zanik fonii lub nawet całkowity brak odbioru i pojawienie się komunikatu „Brak Sygnału” – a to już oczywisty komunikat. Rzadziej przyczyną będzie awaria odbiornika (np. słaba głowica).

 
Przykład pixelującego obrazu


Co to znaczy, że sygnał jest zbyt słaby? Przyczyn może być wiele. Po pierwsze może być to wina nieprawidłowego ustawienia anteny.

Jeśli posiadasz antenę kierunkową (np. siatkową lub przypominającą kształtem krokodyla lub choinkę) to musi być ona skierowana na najbliższy Twojej lokalizacji nadajnik telewizyjny. Aby sprawdzić nadajniki w Twojej okolicy zajrzyj do działu: Nadajniki DVB-T. Skieruj swoja antenę na nadajnik mając jednocześnie włączony telewizor i postaraj się wybrać optymalną pozycję anteny, przy której kanały odbierają najlepiej. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie znajdują się budynki lub roślinność zasłaniające Ci widok na nadajnik, postaraj się skorzystać z sygnału odbitego. Czasem ustawiając antenę w zupełnie innym kierunku można złapać sygnał odbity od innego budynku, wymaga to jednak sprawdzenia wielu pozycji anteny i wybrania tej najlepszej.


Przykłady anten kierunkwoych i dookólnych
Jeśli jesteś posiadaczem anteny dookólnej, nie musisz przejmować się ustawieniem anteny, gdyż taki typ anteny nie wymaga kierunkowego ustawienia.

Kolejną przyczyną słabego sygnału może być brak lub przerywanie łączności na kablu lub w gniazdku. Sprawdź dokładnie wszystkie przewody, które łączą antenę z dekoderem lub telewizorem. Sprawdź czy nie są uszkodzone lub połamane oraz czy złącza na końcach kabli są prawidłowo i solidnie zamontowane.

Jeśli żadne z powyższych nie pomaga, być może wina leży po stronie zbyt słabej anteny. Jeśli posiadasz antenę pokojową, zamień ją na zewnętrzną. Jeśli posiadasz antenę bez wzmacniacza, być może zastosowanie wzmacniacza rozwiąże problem.

Aby zdiagnozować ten problem pomocne może być sprawdzenie czy masz problem ze wszystkimi kanałami, czy tylko z niektórymi. Jeśli „pixelujący” obraz występuje tylko na części kanałów to prawdopodobnie masz problem z konkretnym multiplexem (MUX). Sprawdź, z którym:

MUX-1 MUX-2 MUX-3 MUX-8
Fokus TV TVN TVP1 HD Metro
TTV TVN Siedem TVP2 HD Zoom TV
ATM Rozrywka TV Polsat TVP Info Nowa TV
Polo TV Polsat Sport News TVP Regionalna WP
Eska T TV4 TVP ROZRYWKA  
TV Trwam TV6 TVP HISTORIA  
TVP ABC TV PULS TVP KULTURA  
 Stopklatka TV TV PULS 2 TVP POLONIA  


Gdy już zidentyfikujesz, z którą grupą kanałów masz problem sprawdź w tabeli w dziale NADAJNIKI DVB-T czy faktycznie moc nadawania tej grupy kanałów jest niższa dla Twojej okolicy. Jeśli tak, to zdecydowanie należy wzmocnić antenę (wymienić na silniejszą lub zastosować wzmacniacz).

Jeśli nie radzisz sobie z rozwiązaniem problemu pixelującego obrazu ostatecznym rozwiązaniem jest wezwanie montera, który odnajdzie przyczynę i ją wyeliminuje. Instalatorzy korzystają z profesjonalnych mierników sygnału, które pozwalają na dokładne ustawienie anteny w najlepszej pozycji.

W rzadkich przypadkach problem może być trudny lub niemożliwy do rozwiązania ze względu na słaby sygnał nadawania przez nadajnik telewizyjny lub lokalizacji, która nie jest dobrze pokryta przez sygnał z pobliskich nadajników.

Dodatkowe informacje