PROBLEM #2: Brak niektórych kanałów telewizji naziemnej DVB-T

Jeśli odbierasz tylko część kanałów naziemnych czyli Twój odbiornik (telewizor lub dekoder) wyszukuje tylko część z 21 polskich kanałów, które powinieneś odbierać, lub na części kanałów pojawia się komunikat „Brak sygnału” oznacza to, że albo Twoja antena jest nieprawidłowo ustawiona, albo niektóre kanały zmieniły parametry nadawania i trzeba je wyszukać na nowo. Zmiana parametrów (częstotliwości) nadawania jest częstym przypadkiem „znikania” kanałów, dlatego nie ma się od razu czym martwić.

Po pierwsze uruchom automatyczną aktualizację listy kanałów. Na pilocie swojego dekodera lub telewizora wybierz przycisk MENU, a następnie nawigując strzałkami w górę i w dół znajdź opcję „automatycznego skanowania”.

 Automatyczne skanowanie kanałów

 

W każdym odbiorniku obraz MENU wygląda nieco inaczej. Również polecenie automatycznego wyszukiwania kanałów może nazywać się różnie. Zasada działania jest jednak zawsze podobna. Gdy już uruchomisz automatyczne skanowanie kanałów odczekaj chwilę, aż odbiornik wynajdzie wszystkie dostępne stacje. Następnie przyciskiem EXIT powróć do oglądania telewizji.Jeżeli po przeprowadzeniu automatycznego skanowania nadal odbierasz tylko część kanałów, to oznacza to, że Twój odbiornik nie był w stanie znaleźć wszystkich kanałów z powodu braku dostarczanego sygnału tych kanałów.

Przyczyna może leżeć po stronie nadawcy - np. przeprowadzone są prace konserwacyjne nadajnika, lub występuje chwilowa awaria. W takiej sytuacji najlepiej będzie gdy skontaktujesz się z nadawcą i zapytasz o ewentualne przerwy w nadawaniu. Operatorem naziemnej infrastruktury w Polsce jest firma Emitel. Na stronie firmy Emitel możesz sprawdzić czy dla Twojego obszaru przewidziane są przerwy konserwacyjne. Możesz również skontaktować się z Działem Klienta w Warszawie pod numerem telefonu: 126 273 280 (dni robocze: 8:00 - 16:30). Operator zaleca kontakt na bezpłatny numer infolinii: 800 007 788.

Jeżeli okaże się, że nadajnik nadaje wszystkie kanały prawidłowo to oznacza to, że przyczyna problemu leży po Twojej stronie i prawdopodobnie masz nieprawidłowo ustawioną antenę.

Pierwszym krokiem do poprawienia tej sytuacji będzie sprawdzenie, z którymi kanałami masz problem. Prawdopodobnie nie odbierasz całej grupy kanałów z jednego lub dwóch multipleksów, sprawdź z którym multipleksem (MUX) masz problemy.

MUX-1 MUX-2 MUX-3 MUX-8
Fokus TV TVN TVP1 HD Metro
TTV TVN Siedem TVP2 HD Zoom TV
ATM Rozrywka TV Polsat TVP Info Nowa TV
Polo TV Polsat Sport News TVP Regionalna WP
Eska T TV4 TVP ROZRYWKA  
TV Trwam TV6 TVP HISTORIA  
TVP ABC TV PULS TVP KULTURA  
Stopklatka TV TV PULS 2 TVP POLONIA  


Gdy już zidentyfikujesz niedziałający pakiet kanałów, w dziale NADAJNIKI DVB-T sprawdź, który nadajnik w Twoim regionie nadaje brakujący Multiplex i skieruj na niego swoją antenę.

W niektórych regionach użytkownicy są zmuszeni odbierać telewizję naziemną z dwóch różnych nadajników, które nadają różne multiplexy. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma jednego nadajnika, który nadaje wszystkie trzy multiplexy jednocześnie, konieczne może być zastosowanie nawet dwóch anten. Jeżeli nadajniki oddalone są od siebie w taki sposób, że niemożliwy jest odbiór z jednej anteny, trzeba zamontować dodatkową antenę, która będzie odbierała sygnał z drugiego nadajnika. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być też zastosowanie anteny dookólnej, która będzie odbierała sygnał z nadajników rozmieszczonych w pewnym promieniu.

Przyczyną może być również zbyt słaby sygnał nadawania jednego konkretnego multiplexu. W tabeli w dziale NADAJNIKI DVB-T sprawdź moc nadawania. Jeśli faktycznie moc nadawania brakującego multiplexu jest niższa, niż tych które odbierasz, to prawdopodobnie tutaj leży przyczyna. Rozwiązaniem może być w takiej sytuacji zastosowanie mocniejszej anteny. Jeśli posiadasz antenę pokojową, zamień ją na zewnętrzną. Jeśli posiadasz antenę bez wzmacniacza, być może zastosowanie wzmacniacza rozwiąże problem.

Jeśli nie radzisz sobie z rozwiązaniem problemu braku niektórych kanałów, to oczywiście ostatecznym rozwiązaniem jest wezwanie montera, który optymalnie ustawi antenę.


Dodatkowe informacje