Jak ręcznie wyszukać kanały naziemne DVB-T

 

Najłatwiejszym sposobem wyszukiwania kanałów jest automatyczne skanowanie, które przeprowadza nasz telewizor lub dekoder DVB-T. Jednak w niektórych przypadkach, np. kiedy istnieje podejrzenie, że antena nie jest zbyt precyzyjnie ustawiona, zachodzi potrzeba ręcznego wyszukania kanałów. Ten artykuł wyjaśni Ci krok po kroku jak przeprowadzić taką operację.

Jeżeli korzystasz z dekodera DVB-T w MENU możesz wybrać opcję „wyszukiwanie ręczne” (opcja ta może nazywać się także: „skanowanie ręczne”, „skanuj kanały”, itp.)

Wybierz tę opcję i wprowadź numer kanału dla danego multiplexu wg tabeli w dziale NADAJNIKI DVB-T.

Mając włączony telewizor i dekoder ustawiony na danym kanale, przesuwaj antenę w taki sposób aby złapać sygnał. Wskaźnik siły sygnału oraz jakości powinien pokazywać jak najwyższą wartość. Gdy Twój dekoder złapie sygnał, może zacząć skanować dany kanał w poszukiwaniu kanałów telewizyjnych na nim nadawanych.

 

Jeżeli korzystasz z telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4 wyszukiwanie ręczne kanałów wygląda trochę inaczej. W MENU telewizora wybierz opcję „wyszukiwanie ręczne” (tutaj również opcja ta może mieć różne nazwy np.: „skanuj kanały”, „skanowanie ręczne”, itp.)


Według tabeli w dziale NADAJNIKI DVB-T wpisz numer kanału danego multiplexu i wybierz „skanuj”. Jeśli telewizor nie wyszukuje żadnych kanałów oznacza to, że nie odbiera sygnału z nadajnika. Przesuń antenę i ponownie przy wpisanym kanale, wybierz opcję „skanuj”. Sprawdzaj różne pozycje anteny oraz włączaj skanowanie na danym kanale aż do momentu gdy telewizor wynajdzie kanały z danego multiplexu.

 Sprawdzaj ustawienie anteny na kanałach ze wszystkich multipleksów i postaraj się wybrać optymalną pozycję anteny, przy której wszystkie kanały odbierają najlepiej. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie znajdują się budynki lub roślinność zasłaniające Ci widok na nadajnik, postaraj się skorzystać z sygnału odbitego. Czasem ustawiając antenę w zupełnie innym kierunku można złapać sygnał odbity od innego budynku, wymaga to jednak sprawdzenia wielu pozycji anteny i wybrania tej najlepszej.

Przy wyszukiwaniu kanałów pomocny może być także artykuł o braku niektórych kanałów DVB-T. Polecamy!

Dodatkowe informacje