PROBLEM #3: Brak jakichkolwiek kanałów telewizji naziemnej DVB-T

Ekstremalny przypadek, w którym nie odbierasz dosłownie żadnych kanałów DVB-T może mieć wiele przyczyn poczynając od braku nadawanego sygnału przez operatora, na uszkodzeniu sprzętu kończąc. Zacznijmy jednak od tych najbardziej prawdopodobnych.


Jeżeli do tej pory odbierałeś kanały DVB-T bez problemu, to sprawdź czy nie są akurat prowadzone prace konserwacyjne na nadajniku, z którego odbierasz. Być może jest to tylko chwilowy zanik sygnału i nie ma się czym martwić. Wejdź na stronę: http://emi.emitel.pl/plan_www/. Możesz również skontaktować się z Działem Klienta firmy Emitel w Warszawie pod numerem telefonu: 126 273 280 (dni robocze: 8:00 - 16:30). Operator zaleca kontakt na bezpłatny numer infolinii: 800 007 788.

Jeżeli przyczyna nie leży po stronie operatora lub Twoja instalacja jest nowa i nigdy wcześniej nie odbierałeś kanałów DVB-T, to sprawdź działanie swoich urządzeń. Po pierwsze, sprawdź czy sprzęt jest prawidłowo podłączony. Kabel anteny naziemnej powinien dochodzić do dekodera lub telewizora. Jeśli posiadasz dekoder to sprawdź czy prawidłowo podłączony jest do telewizora. Sprawdź czy prawidłowo wybierasz źródło na telewizorze.

wybieranie źródła sygnału na pilocie

wybieranie źródła sygnału w telewizorze

Jeśli wszystko jest podłączone prawidłowo, uruchom automatyczne skanowanie kanałów. Na pilocie swojego dekodera lub telewizora wybierz przycisk MENU, a następnie nawigując strzałkami w górę i w dół znajdź opcję „automatycznego skanowania”.

na pilocie wybierz przycisk menu i nawiguj strzałkami

W każdym odbiorniku obraz MENU wygląda nieco inaczej. Również polecenie automatycznego wyszukiwania kanałów może nazywać się różnie. Zasada działania jest jednak zawsze podobna. Gdy już uruchomisz automatyczne skanowanie kanałów odczekaj chwilę, aż odbiornik wynajdzie wszystkie dostępne stacje. Następnie przyciskiem EXIT powróć do oglądania telewizji.

wybierz opcję automatyczne skanowanie kanałów

uruchom automatyczne programowanie

poczekaj aż odbiornik zakończy wyszukiwanie kanałów

Jeśli odbiornik nie wyszukuje żadnych kanałów to oznacza to, że ich nie odnajduje, a to oznacza, że brak jest sygnału kanałów naziemnych. Problem prawdopodobnie leży po stronie Twojej anteny.

Jeśli posiadasz antenę kierunkową (np. siatkową lub przypominającą kształtem krokodyla lub choinkę) to musi być ona skierowana na najbliższy Twojej lokalizacji nadajnik telewizyjny. Aby sprawdzić nadajniki w Twojej okolicy zajrzyj do działu: NADAJNIKI DVB-T. Skieruj swoja antenę na nadajnik i przeprowadź automatyczne skanowanie kanałów jeszcze raz.

Jeśli nadal nie odnosisz żadnych efektów spróbuj wyszukiwania ręcznego. Przeczytaj artykuł ze szczegółowymi instrukcjami jak przeprowadzić ręczne skanowanie kanałów dla dekodera DVB-T oraz dla telewizora.

 

przykłady anten kierunkowych i dookólnych

 

Jeśli jesteś posiadaczem anteny dookólnej, nie musisz martwić się ustawieniem anteny, gdyż taki typ anteny nie wymaga kierunkowego ustawienia.

Jeśli nie pomaga ani automatyczne, ani ręczne skanowanie to możliwą przyczyną jest brak lub przerywanie łączności na kablu lub w gniazdku. Sprawdź dokładnie wszystkie przewody, które łączą antenę z dekoderem lub telewizorem. Sprawdź czy nie są uszkodzone lub połamane oraz czy złącza na końcach kabli są prawidłowo i solidnie zamontowane.

Jeżeli i to nie pomaga, czas aby sprawdzić swój sprzęt. Zanieś swój odbiornik do znajomego lub do profesjonalnego sklepu i sprawdź czy dekoder/telewizor działa prawidłowo.

Jeśli wina nie leży po stronie odbiornika, prawdopodobnie masz problem z anteną. Być może jest uszkodzona lub zbyt słaba. Ceny anten nie są zbyt wysokie i czasem warto zainwestować nowy sprzęt zamiast wydawać pieniądze na wzmacniacze nie będąc pewnym czy nasza antena jest w ogóle sprawna. Jeśli jednak jest to problem tylko zbyt słabej anteny pomóc może zastosowanie wzmacniacza antenowego.

Jeśli nie radzisz sobie z rozwiązaniem problemu ostatecznym rozwiązaniem jest wezwanie profesjonalnego instalatora, który odnajdzie przyczynę i ją wyeliminuje. Monterzy korzystają z profesjonalnych mierników sygnału, które pozwalają na dokładne ustawienie anteny w najlepszej pozycji oraz sygnału na kablu..

W rzadkich przypadkach problem może być trudny lub niemożliwy do rozwiązania ze względu na słaby sygnał nadawania przez nadajnik telewizyjny lub lokalizacji, która nie jest dobrze pokryta przez sygnał z pobliskich nadajników.

Dodatkowe informacje