Antena naziemna pokojowa czy zewnętrzna?

W swojej pracy często spotykamy się z pytaniami o anteny pokojowe, które będą dobrze odbierały sygnał DVB-T. Klienci często skarżą się na posiadane przez siebie anteny i poszukują lepszego sprzętu. Osoby takie są niechętne montowaniu anten zewnętrznych zazwyczaj z powodu zarządcy budynków, który nie pozwala na przymocowywanie czegokolwiek do elewacji budynku, lub poszukują rozwiązań najprostszych, do których nie będzie im potrzebna pomoc instalatora. Czy antena wewnętrzna będzie odbierała tak dobrze jak zewnętrzna?

 

Należy pamiętać, że o ile antena pokojowa jest czasami dobrym lub jedynym rozwiązaniem, to w konkursie na jakość odbioru sygnału DVB-T zawsze przegra z anteną zewnętrzną. Odbiór sygnału naziemnego różni się znacznie od odbioru sygnału satelitarnego. O ile antenę satelitarną należy ustawić bardzo precyzyjnie na określonym stopniu, tak aby lustro anteny zbierało sygnał i jak najdokładniej przekazywało jego wiązkę do konwertera, o tyle w ustawieniu anteny naziemnej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. 

 

Propagacja sygnału naziemnego uzależniona jest od wielu czynników, takich jak ukształtowanie terenu, zabudowania, urządzenia jakie sygnał napotyka na swojej drodze czy nawet pogoda. Często nie ma także możliwości ustawienia anteny naziemnej w kierunku nadajnika. O ile w przypadku anteny satelitarnej brak możliwości ustawienia anteny w kierunku satelity całkowicie dyskwalifikuje możliwość odbioru, o tyle odbiorca telewizji naziemnej może skorzystać z sygnału odbitego. Oznacza to jednak także większą podatność sygnału naziemnego na zakłócenia wynikające z wielu czynników. Ilość tych czynników w przypadków naziemnej anteny pokojowej jest znacznie większa niż w przypadku anteny zewnętrznej.

 

Po pierwsze siła sygnału odbieranego przez szybę będzie od razu mniejsza niż ta odbierana przez antenę zewnętrzną, która nie ma na swojej drodze takiej przeszkody. Po drugie wszystkie zmiany zachodzące w mieszkaniu (np. przemieszczający się domownicy, włączenie czajnika elektrycznego lub odkurzacza) również mogą mieć wpływ na odbiór.

 

Antena naziemna Maximum DA 1600Naszym klientom poszukującym pokojowej anteny DVB-T proponujemy antenę Maximum DA-1600 LTE. Jest to niewielkich rozmiarów antena o bardzo eleganckim wyglądzie, którą można powiesić na ścianie lub postawić na stoliku. Antena posiada filtr LTE zapobiegający zakłóceniom mobilnego Internetu. Jest to jedna z najlepszych anten pokojowych na rynku. Należy pamiętać, że wcześniej wspomniane czynniki mogą również mieć wpływ na jakość odbioru tej anteny.

 

Antena naziemna Maximum DA 6100Rozwiązaniem, które zapewni lepszy odbiór sygnału DVB-T a jednocześnie będzie dyskretne i mało wymagające w zakresie instalacji jest antena Maximum DA 6100 LTE. Jest to niewielkich rozmiarów kierunkowa antena zewnętrzna w formie małego, płaskiego panelu plastikowego o wymiarach 10cm x 20cm i uchwytu. Antena ta daje możliwość bardzo dyskretnego montażu np. w świetle okna przykręcając uchwyt do elewacji lub parapetu. Giętki uchwyt pozwala na montaż równoległy lub prostopadły. Podstawę uchwytu można nawet przykleić silikonem do parapetu, lub przymocować na magnez (magnez należałoby wcześniej wkleić na silikon w podstawę anteny). Jest to doskonałe rozwiązanie dające możliwość szybkiego i „nieinwazyjnego” montażu. Taką antenę będzie również łatwo zdemontować w razie potrzeby.

Antena naziemna Maximum DA 6100Antena naziemna Maximum DA 6100

 Aby uniknąć wiercenia w ścianach, czego też się niektórzy obawiają, proponujemy zastosowanie przepustu podokiennego, który pozwoli na przejście przewodu pod oknem, bez potrzeby wiercenia otworów. Dobrze oczywiście aby taki przepust był umieszczony pod oknem, które nie jest często otwierane.Dodatkowe informacje